2019. április 4., csütörtök

A föld vízkészlete

A vízkészlet származása

Vízkészlet a földön
A föld vízkészkete

Földünk és testünk túlnyomó része víz, a föld vízkészletének pontos meghatározására mégsem született egységes és pontos meghatározás. A vízkészlet alkotórészeinek mennyiségeit nagyjából megfelelő pontosséggal, azonban a litoszféra mélyebb rétegeinek vízkészleét illetően csak durva becslésekkel rendelkezünk.

A vízkészlet mennyiségének jelenleg érvényes becslése:


  • litoszféra (kötött víz) – 253 900 köbkilométer
  • litoszféra (szabad víz) – 8060
  • viágóceán – 1 348 000 (a föld vízkészletének 82%-a)
  • sarkvidéki és magashegyi jég – 27 820
  • édesvizű tavak – 125
  • sós tavak – 100
  • vízfolyások – 1,25
  • élőlények – 1,13
  • légkör – 12,3
  • Összesen 1 638 020 köbkilométer.

Hogyan oszlik el a vízkészlet?


A vízkészlet alapvető arányai mindenképpen világosak: a vizek túlnyomó része az óceánokban hullámzik, s emellett csak a litoszféra kötött, a körforgásból kieső vize képvisel jelentékeny hányadot. Ez utóbbi bizonytalan ismeretét jelzi, hogy vannak becslések, amelyek a fent említett mértéknél 3-4szer többre teszik.

A jég zöme az antarktiszi és grönlandi jégtakaróban van, s jóllehet ez az óceán vizének csak 2%-a, ahhoz mégis elég tekintélyes mennyiségű, hogy jelentékeny olvadás esetén észrevehető általános tengevízszint-emelkedést okozzon.

Teljes olvadás esetén körülbelül 70 méterrel emelné az óceánok szintjét.

A vízkészlet kialakulása


Jelenlegi tudásunk szerint a Föld vízkészlete égitestünk belső anyagainak gázleadása révén alakult ki. Általában ez a folyamat teremtette meg az égitestek korai, primitív légkörét, amelynek bolygónk anyagi összetétele következtében a vízgőz jelentős összetevője volt. A gázburkot főként a vulkanizmus termelte. A légkörbe került vízgőz kisebb-nagyobb része, a környezeti hőmérséklettől függően cseppfolyós állapotban halmozódott fel a felszínen, illetve annak közelében. A föld kérgének megszilárdulása utáni időkben a vulkáni tevékenység lelassult, a keletkezett víz egy része fotodisszociáció útján elbomlott, mindaddig, míg az ózonpajzs létre nem jött.

Ezután a víz felbomlása és a vulkáni tevékenység is elhanyagolható mennyiségűre csökkent.

Napjainkban a vulkánokból évente kikerülő új vízmennyiség 0,1 köbkilométerre tehető, ezt egyes tudósok juvenilisnek, újonnan született víznek nevezik.

A Föld vízkészlete kialakulása szerint és a vízkészlet származása, az ivóvíz keletkezése. A föld vízkészletének legnagyobb része a világóceánban található és a vulkanikus tevékenységnek köszönhetően alakul folyamatosan. Az ivóvíz csupán kis részét teszi ki ennek, ezért fontos a hatékony vízkezelés. Érdekes témák, melyek megismerésével tágíthatjuk ismereteinket a Google kereső használata segítségével: vízkészlet kialakulása, vízkezelés megszervezése, ivóvíz tisztítása, víz vételezés, https://twinoxide.hu/, környezetbarát vízfertőtlenítés, biocid fertőtlenítőszerek

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése