Így készül az ivóvíz
Szennyvíz tisztítás és ivóvíz kezelés |
Szennyvíztisztítás
A szennyvíztisztítás a szennyvíz szennyező anyagainak lebontása. Legfontosabb feladata, hogy olyan mértékben eltávolítsa a káros anyagokat és szennyeződéseket, hogy a természet számára ne jelentsen veszélyt.
A szennyvíztisztítást általában három lépésben végzik el:
- első lépés az ülepítés és szűrés, ez egy mechanikai tisztítási eljárás, mely során fizikai módon távolítják el a szennyeződéseket
- a második lépés a biológiai tisztítás, mely során mikroorganizmusok segítségével lebontják a vizet szennyező szerves anyagokat
- harmadik lépésként eltávolítják a vízből az oldott ásványi anyagokat.
A szennyvíz tisztítását követően a megfelelő szűrőberendezések és fertőtlenítőszerek alkalmazásával ivóvíz is előállítható.
A szennyvíz hasznosítása
A szennyvízben található ásványi anyagokat az iparban és a mezőgazdaságban hasznosíthatjuk. A hasznosítás kétféle módon történhet: egyrészt a teljes szennyvizet felhasználhatjuk öntözésre, vagy a megfelelő eljárások segítségével kivonhatjuk belőle a hasznosítható anyagokat.
A mezőgazdasági öntözés egyfajta víztisztításként is alkalmazható, hiszen a nem káros szennyvízben lévő szerves anyagokat a növények lebontják és felhasználják, a víz a talajtakarón átjutva szűrődik és ivóvízként kitermelhető a kutakból.
A szennyvíziszap
A szennyvíztisztítás mellékterméke a szennyvíziszap, mely sűrű ugyan, de folyékony halmazállapotú. A szennyvíziszap egy része hasznosítható, egy része azonban veszélyes hulladéknak minősül, ezért nagy körültekintést igényel a kezelése.
Szennyvíz tisztítás ipari méretekben biológiai úton. A szennyvíztisztításnak köszönhetően nem csak környezetünket óvhatjuk, de hasznos mezőgazdasági és ipari alapanyagokhoz is hozzájuthatunk, emellett ivóvíz is készíthető. Néhány további téma, melyet érdemes lehet megismerni: biológiai szennyvíz, ivóvíz kezelés, víztisztítás, biológiai tisztítás alkalmazása.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése